Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023 10:28

Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους! ... στο 15ο Γυμνάσιο Λάρισας

Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους ! … στο 15ο Γυμνάσιο Λάρισας

Το σχολείο μας συμμετέχει στην άκρως ενδιαφέρουσα Δράση Ανακύκλωσης της ΔΔΕ Λάρισας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Λαρισαίων, για συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων – EWWR 2023 με τίτλο:  Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους! … στο 15ο Γυμνάσιο Λάρισας,  που πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια της εβδομάδας 18-26 Νοεμβρίου 2023.

Οι μαθητές και μαθήτριές  μας :

1. Θα ενημερωθούν για τις οδηγίες της Δ/νσης Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Λαρισαίων για σωστή ανακύκλωση συσκευασιών
  2. Θα συλλέξουν τα ανακυκλώσιμα απόβλητα συσκευασίας από το τμήμα τους (π.χ. πλαστικό, αλουμίνιο, γυαλί) και θα εκπαιδευτούν στον διαχωρισμό τους
  3. Θα τοποθετήσουν σε δύο διαφορετικά δοχεία – αυτοσχέδια κουτιά.
  4. Θα γνωρίσουν την έννοια της υπερσυσκευασίας
  5. Θα συμμετάσχουν σε εκδηλώσεις καθαρισμού στο σχολείο και
  6. Θα χρησιμοποιήσουν τα απορρίμματα συσκευασίας που θα φέρουν από το σπίτι τους για να φτιάξουν ένα γλυπτό trashart.

Την Τετάρτη 22/11/2023 θα πραγματοποιηθεί τοποθέτηση κάδων Ανακύκλωσης για κάθε υλικό από ειδικό συνεργείο.