Εκπαιδευτικές επισκέψεις 2022-23

21-23/10/2022  Επίσκεψη Γ΄ τάξης στη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Στις 21-10-2-22 τα παιδιά της Γ΄ τάξης του σχολείου συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨Επίσκεψη στη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ¨, ταξίδεψε στην Αθήνα, ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ελληνικού Κοινοβουλίου, επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης και ανέβηκαν στον Ιερό βράχο όπου θαύμασαν τον Παρθενώνα, το σύμβουλο της ελληνικής αρχαιότητας. Επίσης συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις στο Μουσείο Γουλανδρή με θέμα ¨Κλιματική αλλαγή¨ και παρακολούθησαν μια συναρπαστική ταινία θόλου σχετική με το θέμα.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε τα παιδιά η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης ¨Οι μάγισσες του Σάλεμ¨. Η εκδρομή στην Αθήνα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο ιστορικό θωρηκτό Αβέρωφ στη Μαρίνα του Φλοίσβου.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: ο Διευθυντής κ. Γιαννόπουλος Βασίλειος, η Υποδ/τρια κα  Μαραγκού και η κα Λίτσιου.

Φωτο1

Φωτο2

26 έως 29 4-2023   Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β' τάξης στην Πάτρα  - Καλάβρυτα

Μαθητές της Β' τάξης, που δεν συμμετείχαν στα δύο εκπαιδευτικά προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων στην Αρχαία Ολυμπία,  στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα - Καλάβρυτα. Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με την τοπική ιστορία των πόλεων αυτών και με τη διαδρομή τους στο χρόνο, μέσα από τα ιδιαίτερα γνωστικά αντικείμενα των μαθημάτων τους ( Ιστορία, ΚΠΑ,  Θρησκευτικά, Γεωργαφία , Φυσική).

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Χλούπη Μ. κα. Παπαδοπούλου, κα. Λίτσιου

9 και 10-5-2023   Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α' τάξης στα Ιωάννινα

Οι μαθητές της Α' τάξης,  στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα. Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με την τοπική ιστορία της πόλης και με τη διαδρομή της στο χρόνο, μέσα από τα ιδιαίτερα γνωστικά αντικείμενα των μαθημάτων τους ( Ιστορία, ΚΠΑ,  Θρησκευτικά, Γεωργαφία , Φυσική).

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Γιαννόπουλος -Δ/ντής, κα. Μαραγκού - Υποδ/ντρια, κα. Καρανάση, κα. Ζαβάρα.