Μήνυμα Διευθυντή

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες ,αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες

Με την ανάληψη των καθηκόντων ως Διευθυντής του σχολείου θα ήθελα  να σας επισημάνω , ότι πρωτεύων σκοπός, τόσο του Διευθυντή όσο και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, είναι να εμπνεύσουμε τους μαθητές μας να κατακτήσουν την γνώση ,να τους προτρέψουμε να ανακαλύψουν τις ιδιαίτερες ικανότητές τους ,να τους παρέχουμε Αγωγή με στόχο να βελτιώσουν την σχολική τους επίδοση και να αποκτήσουν όλα τα εφόδια που χρειάζονται για να γίνουν σωστοί και ενεργοί πολίτες στην κοινωνία.

Στόχος όλων μας είναι η λειτουργία ενός σχολείου δημοκρατικού, δημιουργικού και ανθρώπινου, στο οποίο ο κάθε μαθητής να μπορεί να εργάζεται με χαρά, να αξιοποιεί τις δυνατότητές του και να προσπαθεί συνεχώς για την  βελτίωση  του  για να καταστούν άνθρωποι με πολύπλευρη προσωπικότητα,  ικανοί να αντιμετωπίσουν τη ραγδαία πρόοδο στον τομέα της γνώσης και της τεχνολογίας .Η προετοιμασία των μαθητών μας για την κοινωνία του αύριο μέσα από την εκπαιδευτική αλλά και παιδαγωγική διαδικασία θα διαμορφώσει ανθρώπινους χαρακτήρες με ευαισθησίες και γνώσεις και θα τους βοηθήσει να ενταχθούν στο κοινωνικό σύνολο.

Αγαπητοί Γονείς

Πιστεύουμε ότι η οικογένεια με το ενδιαφέρον,  τη θετική της στάση έναντι του σχολικού  έργου καθώς και με τη στενή συνεργασία της με το σχολείο,  θα συμβάλει ουσιαστικά στην πρόοδο και επιτυχία των μαθητών μας.

Σας προτρέπουμε λοιπόν :

να επικοινωνείτε με την διεύθυνση του σχολείου για οποιοδήποτε θέμα αντιμετωπίζετε.

Στην  ιστοσελίδα του σχολείου μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για τη λειτουργία  και τις δράσεις που αναπτύσσονται στο σχολείο. Στόχος επίσης είναι η ενημέρωση των μαθητών, των γονέων και κηδεμόνων  και γενικότερα της τοπικής κοινωνίας σχετικά με τις δράσεις και τα προγράμματα τα οποία υλοποιούνται κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Ελπίζουμε η προσπάθειά μας αυτή να σας ικανοποιήσει.

Αγαπητοί μαθητές,

Ευχόμαστε τη νέα σχολική χρονιά, να μελετάτε, να αξιοποιείτε τις ευκαιρίες και να κερδίζετε με επιμέλεια το χρόνο της παιδείας που σας προσφέρεται. Να σέβεστε και να εμπιστεύεστε του καθηγητές σας διότι αυτό που επιδιώκουν είναι το καλύτερο για εσάς.

Η φοίτηση στο σχολείο να είναι μια μυσταγωγία πνευματική, ώστε να αποδώσει τους καρπούς της, όταν θα έλθει το πλήρωμα του χρόνου ολοκληρώνοντας τις σπουδές σας σε αυτό.

Καλή νέα σχολική χρονιά!

Ο Διευθυντής                                        Ο  Σύλλογος Διδασκόντων