Άλλες εκδηλώσεις 2021-22

Αγιασμός

Με την ευλογία του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Λαρίσης & Τυρνάβου κ. Ιερώνυμου, ξεκίνησε η φετινή σχολική χρονιά 2021-2022.

Οι ευχές και οι παραινέσεις του σε συνδυασμό με τη χαλαρή προσέγγιση του, αναφερόμενες στις συνήθειες των παιδιών, δημιούργησαν την ευχάριστη ατμόσφαιρα της πρώτης ημέρας στο σχολείο.

Ευχαριστούμε τον Μητροπολίτη μας για την αντιμετώπισή του στο αίτημά μας να επισκεφθεί το σχολείο μας.

26-2-2022      Η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης» διεξήχθη στις 26 Φεβρουαρίου στο 15ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Λάρισας.

Συμμετείχαν 56 μαθητές της Θεσσαλίας και της Στερεάς Ελλάδας

Πρόκειται για την τελική φάση των διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, από την οποία θα προκύψουν και τα μέλη των εθνικών ομάδων των Μαθηματικών που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα στους διάφορους διεθνείς διαγωνισμούς (Βαλκανιάδα, Ολυμπιάδα κ.λπ.).

Για τη δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που διαμορφώνονται από την πανδημία, δεν διεξάγεται η δεύτερη φάση του διαγωνισμού και έτσι οι προκριθέντες από την πρώτη φάση «Θαλής» συμμετέχουν απευθείας στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα.
Επίσης, για δεύτερη χρονιά και πάλι η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα δεν διεξάγεται μόνο στην Αθήνα, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός για ευνοητικούς υγειονομικούς λόγους.

5-5-2022 Σύμπραξη δικτύου σχολείων 15ο Γυμνάσιο - 14ο ΓΕΛ / ΕΚΑΒ

"Επείγουσες καταστάσεις. Αρχική εκτίμηση - Αντιμετώπιση : Πρώτες Βοήθειες"

12-5-2022 Σύμπραξη δικτύου σχολείων 15ο Γυμνάσιο - 14ο ΓΕΛ / ΕΚΑΒ

Διαπεριφερειακό θεματικό Δίκτυο "Ασφάλεια στο διαδίκτυο"

25-5-2022 Ενδοσχολική επιμόρφωση. "Χρήση εργαλείων Web 2.0"

Ιούνιος 2022 Αναμνηστικά Γ΄ Τάξης

Μπορεί να μην έγινε φέτος η γιορτή αποφοίτησης της Γ΄ τάξης, αλλά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και ο Διευθυντής του Σχολείου έδωσαν στα παιδιά από ένα αναμνητικό και με το οποίο όρισαν συνάντηση σε 10 χρόνια.

Φώτο.