Άλλες εκδηλώσεις 2022-23

Αγιασμός για το σχολικό έτος 2022-2023

Στις 12 Σεπτεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου. Η παρουσία του Μητροπολίτου κ. Ιερωνύμου, οι ευλογίες και ο οικείος λόγος του προς όλους, προσέδωσε θετική ενέργεια και αισιοδοξία που απαιτούνται για κάθε αρχή.

Η παραλαβή των βιβλίων που ακολούθησε συνοδεύτηκε και από ένα λουκούμι για κάθε παιδί προσφορά της Δ/νσης και του Συλλ. Δίδασκ. με την ευχή έτσι ¨γλυκά¨ να κυλήσει η χρονιά 2022-23.

Ενδοσχολική Επιμόρφωση

26-2-2023   Η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης» διεξήχθη στις 26 Φεβρουαρίου 2023 στο 15ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Λάρισας.

Συμμετείχαν 56 μαθητές της Θεσσαλίας και της Στερεάς Ελλάδας

Πρόκειται για την τελική φάση των διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, από την οποία θα προκύψουν και τα μέλη των εθνικών ομάδων των Μαθηματικών που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα στους διάφορους διεθνείς διαγωνισμούς (Βαλκανιάδα, Ολυμπιάδα κ.λπ.).

Για τη δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που διαμορφώνονται από την πανδημία, δεν διεξάγεται η δεύτερη φάση του διαγωνισμού και έτσι οι προκριθέντες από την πρώτη φάση «Θαλής» συμμετέχουν απευθείας στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα.
Επίσης, για δεύτερη χρονιά και πάλι η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα δεν διεξάγεται μόνο στην Αθήνα, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός για ευνοητικούς υγειονομικούς λόγους.

28-2-2023 Κοπή πίτας Συλλόγου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του σε ταβέρνα της Φαλάνης μετά τη μουσική (ζωντανής).

Όλοι και όλοι οι συμμετέχοντες καθώς και οι προσκεκλημένοι φίλες και φίλοι του Συλλόγου μετά το πεντανόστιμο δείπνο, διασκέδασαν τραγουδώντας και χορεύοντας σε ρυθμούς παλιότερης αλλά και σύγχρονης μουσικής.

Φλουριά περιείχαν και οι δύο πίτες, και εκείνη του Συλλόγου Διδασκόντων αλλά και εκείνη των φίλων εκπαιδευτικών που εργάστηκαν στο σχολείο αλλά και εκείνων που συνταξιοδοτήθηκαν και προσκλήθηκαν στην εκδήλωση.

23-3-2023 Τσικνοπέμπτη

Τηρώντας και φέτος το έθιμο, που έχει υιοθετηθεί στο σχολείο τα τελευταία πέντε χρόνια, γιορτάστηκε και φέτος η Τσικνοπέμπτη ( μία εβδομάδα αργότερα λόγω καιρικών συνθηκών ). Για τον εορτασμό της διατίθεται ένας περίπατος στην αυλή του σχολείου, όπου οι μαθητές/τριες κάθε τμήματος ετοίμασαν με τη βοήθεια των καθηγητών/τριών τους το φαγητό της ημέρας ψήνοντας οι ίδιοι τα σουβλάκια κάθε τμήματος χωριστά. Μετά το φαγητό οι μαθητές χόρεψαν και γλέντησαν με την ψυχή τους.

19-6-2023 Γιορτή αποφοίτησης της Γ' τάξης του 15ου Γυμνασίου Λάρισας

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !!!

Οι μαθητές/τριες της Γ' τάξης, οι εκπαιδευτικοί και Δ/νση του σχολείου, οι Γονείς των παιδιών, που ολοκλήρωσαν την υποχρεωτική τους εκπ/ση, δημιούργησαν μια άκρως συγκινητική αποχαιρετιστήρια γιορτή στις εκθέσεις του σχολείου.

Προβλήθηκαν πολλά βίντεο απ' όλες τις δράσεις των παιδιών, φωτογραφίες και στιγμιότυπα απ' όλη τη διαδρομή και τις δραστηριότητές τους στις Α' και Β' τάξεις, που επενδύονταν με τα ενθουσιώδη επιφωνήματα τους σε κάθε προβολή.

Συγκινητική ήταν η αναδρομή στην τριετία που πέρασε και ο αποχαιρετισμός του Δ/ντή του Σχολείου κ. Γιαννόπουλου Βασιλείου.

Στη συνέχεια οι μαθητές παρέλαβαν τα αναμνηστικά τους δώρα και κατέβηκαν μαζί με τους εκπαιδευτικούς και γονείς στην αυλή του σχολείου όπου προσφέρθηκε φαγητό και αναψυκτικά, τραγούδησαν και χόρεψαν με την ψυχή τους.

Μια συναισθηματικά φορτισμένη ωραία γιορτή αποχαιρετισμού, που αποτελεί πλέον έθιμο για το 15ο Γυμνάσιο.

πρόσκληση.

Η εκδήλωση αναβλήθηκε για τις 19-6-23