Διδακτικές επισκέψεις 2021-22

5-11-2021   Βιολογική Γεωργία , αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά

Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΚΠΕ Κισσάβου Ελασσόνας

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: «Ανθρώπινα δικαιώματα – Ενεργός πολίτης».

Διδακτική επίσκεψη στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μουζακίου

Επιτέλους εκδρομή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: «Ανθρώπινα δικαιώματα – Ενεργός πολίτης».

Δύο τμήματα της Γ΄ τάξης  ταξίδεψαν στο Μουζάκι Καρδίτσας στο πλαίσιο του προγράμματος που αναφέρθηκε. Βιωματική δράση, συμμετοχή, συζήτηση για ένα δίωρο και αναχώρηση με προορισμό τα Τρίκαλα. Επίσκεψη στο ¨Μύλο των Ξωτικών» και στη συνέχεια στο κέντρο της πόλης περιήγηση και φαγητό.

Επιστροφή στο σχολείο στις 15:30, όλοι οι μαθητές/τριες ενθουσιασμένοι και απολύτως ικανοποιημένοι που μετά από πολύ καιρό (λόγω πανδημίας), ασχοληθήκαν με εκπαιδευτικές δράσεις αλλά και ψυχαγωγία, μακριά από τη σχολική αίθουσα.

φωτό/Διδακτική επίσκεψη στο Μουζάκι

17-2-2022  Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο -  Λόφο Φρουρίου  των τμημάτων Γ1 και Γ4

3-5-2022  Διδακτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Κισσάβου Ελασσόνας

Διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου – Ελασσόνας και παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα «Διαδρομές φύσης και πολιτισμού στη Λάρισα»

Όλα τα παιδιά των τμημάτων Α1 και Α2 του σχολείου μας την Τρίτη 3-5-2022 βίωσαν μια εξαιρετική εμπειρία συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα του  Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου - Ελασσόνας    «Διαδρομές φύσης και πολιτισμού στη Λάρισα»  στο Αλκαζάρ.

Τους δόθηκε η δυνατότητα να δουλέψουν σε ομάδες, να συλλέξουν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την ιστορία του Πηνειού ποταμού, τη χλωρίδα και την πανίδα του τόπου.

Είδαν και περιεργάστηκαν τον Βοτανικό κήπο, έμαθαν για την ιστορία της Λάρισας.

3-5-2022  Διδακτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Κισσάβου Ελασσόνας

Διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου – Ελασσόνας και παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα «Βοτανικός κήπος - Αλκαζάρ»

Όλα τα παιδιά των τμημάτων Α1 και Α2 του σχολείου μας την Τρίτη 3-5-2022 βίωσαν μια εξαιρετική εμπειρία συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα του  Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου - Ελασσόνας    «Βοτανικός κήπος - Αλκαζάρ» στο Αλκαζάρ.

Είδαν και περιεργάστηκαν τον Βοτανικό κήπο, τους δόθηκε η δυνατότητα να δουλέψουν σε ομάδες και να συλλέξουν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

10-5-2022  Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο -  Λόφο Φρουρίου  των τμημάτων Γ2 και Γ3