Άλλες δραστηριότητες - εκδηλώσεις 2017-18

07/11/2017     Συμμετοχή 47 μαθητών της Γ΄τάξης σε εκδήλωση του προγράμματος ΕΣΠΑ  της Περιφέρειας Θεσσαλίας: Επίσκεψη – ξενάγηση στη λίμνη Κάρλα με τη συμμετοχή του γνωστού παρουσιαστή κ. Φερεντίνου Χρήστου. Συνοδοί:  κ. Γιαννόπουλος, κα Κακαβίτση, κ. Ραχμανίδης.

Φωτο\ΚΑΡΛΑ

27/11/2017     ΕΚΑΒ: ενημέρωση – επίδειξη με θέμα: Παροχή Βοηθειών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης , στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου για τους εκπαιδευτικούς.  Στους εκπαιδευτικούς δόθηκαν βεβαιώσεις επιμόρφωσης από το ΕΚΑΒ.

01/12/2017     Παράσταση διαμαρτυρίας  όλων των τάξεων του Σχολείου σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων, στις γραμμές του ΟΣΕ στο σταθμό ΜΕΖΟΥΡΛΟ,  ως ένδειξη μνήμης για τον αδικοχαμένο μαθητή γυμνασίου   Κωνσταντίνο  Μπαμπανιάρη , που χτυπήθηκε από ηλεκτροπληξία.  Η εκδήλωση περιελάμβανε τη συμβολική δημιουργία ανθρώπινης αλυσίδας στις αφύλακτες γραμμές του Μεζούρλου. Προηγήθηκε ολιγόλεπτη ομιλία – ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τους κινδύνους στις αφύλακτες  σιδηροδρομικές διαβάσεις. Στην εκδήλωση προσκλήθηκε και παραβρέθηκε και η μητέρα του αδικοχαμένου μαθητή.

Φωτο\ΟΣΕ

12 & 13/12/2017        Ίδρυμα Ωνάση: Παρουσίαση χορευτικού – αθλητικού προγράμματος στο γυμναστήριο του Σχολείου, με θέμα « Τρίπλες και τριπλέτες» για τους μαθητές όλων των τάξεων του Σχολείου.

21/12/2017     Εκκλησιασμός όλων των τάξεων του Σχολείου στον Ιερό Ναό Αγ. Θεοδώρων, Νέας Πολιτείας, λόγω των εορτών των Χριστουγέννων.

22/12/2017     Παράδοση τροφίμων – αναλώσιμων από προσφορές μαθητών/τριων στον  Άγ. Νικόλαο για τους άπορους συμπολίτες μας ενόψει των γιορτών των Χριστουγέννων.

08/01/2018     Ενημέρωση – επίδειξη από αθλητικό όμιλο του Δήμου Λαρισαίων για το παιχνίδι Μπριτζ στους μαθητές όλου του Σχολείου, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου.

16/01/2018     ΟΚΑΝΑ: Παρέμβαση – παρουσίαση του θέματος «Εξαρτήσεις: Αλκοόλ-κάπνισμα-διαδίκτυο-ναρκωτικά», στους μαθητές των τάξεων Β1-Β3, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου.

29/01/2018     Παράδοση τροφίμων – αναλώσιμων από προσφορές μαθητών/τριων στο Κρίκκειο Ορφανοτροφείο, της Μητρόπολης Λάρισας.

14/02/2018     ΟΚΑΝΑ: Παρέμβαση – παρουσίαση του θέματος « Ζήσε χωρίς εξαρτήσεις» για τους μαθητές του τμήματος Β2, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου.

02/03/2018     Χαμόγελο του παιδιού: Παρουσίαση του προγράμματος «Real life stories», για του μαθητές της Α΄ τάξης, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου.

03/03/2018     Ενημέρωση από κλιμάκιο του ΚΕΣΥΠ στους μαθητές της Γ΄ τάξης με θέμα:  «Επαγγελματικός προσανατολισμός-προοπτικές», μετά από πρόσκληση του Διευθυντή.

07/03/2018     Kids Save Lives: εκπαίδευση των μαθητών της Β΄ τάξης στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση, από κλιμάκιο ιατρών του  404 Στρατιωτικού Νοσοκομείου Λάρισας.

19/03/2018     Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας: Ενημέρωση της Γ΄ τάξης με θέμα: «Εφηβεία και Υγεία».

29/03/2018       Ενημέρωση των μαθητών της  Γ’ τάξης από κλιμάκιο του 4ου ΕΠΑΛ με θέμα «Επιλογή σπουδών μετά το γυμνάσιο»