Ενημέρωση γονέων

Κάθε ώρα μαθήματος, ο αποσιολόγος της τάξης, σημειώνει στο απουσιολόγιο τους μαθητές/τριές και υπογράφει ο διδάσκων καθηγητής. Κάθε ημέρα λειτουργίας του σχολείου ο μαθητής/τρια που απουσιάζει παίρνει ισάριθμες απουσίες με το ωρολόγιο πρόγραμμα (πχ αν έχει επτάωρο παίρνει 7 απουσίες). Ισάριθμες απουσίες με το ωρολόγιο πρόγραμμα χρεώνεται ο μαθητής/τρια και όταν απουσιάζει από εκδηλώσεις του σχολείου (Εθνικές γιορτές, περιπάτους κλπ).
          Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης τ ου μαθητή/τρια ευθύνεται εξ ολοκλήρου ο κηδεμόνας του. Ο υπεύθυνος καθηγητής για την παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών/τριών τμήματος ή τάξεως, αφού ενημερώσει τον Δ/ντή του Σχολείου, ότι ο μαθητής/τρια συμπλήρωσε ήδη τριάντα ( 30 ) απουσίες , είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον κηδεμόνα με ταχυδρομική επιστολή, sms ή email τα οποία στέλνονται με τη μέριμνα του σχολείου από 1 έως 5 κάθε μήνα για τις απουσίες του μήνα που προηγήθηκε .
         Με τα παραπάνω ο κηδεμόνας ενημερώνεται και για κάθε άλλο θέμα που αφορά τη σχολική κατάσταση του μαθητή/τριας.
         Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας οφείλει να προσέρχεται κάθε μήνα κατά τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου για να ενημερώνεται υπεύθυνα για τη φοίτηση του μαθητή/τριας από τον υπεύθυνο καθηγητή. Τα παραπάνω ενημερωτικά αποστέλλονται στον κηδεμόνα από την προσέλευσή του ή όχι στο Σχολείο και είναι ανεξάρτητοι από το ενυπόγραφο σημείο. Όπου αναφέρεται ο κηδεμόνας του μαθητή/τριας, νοείται ο πατέρας ή η μητέρα ή νόμιμο εξουσιοδοτημένο από αυτό το φυσικό πρόσωπο, προκειμένου μόνο περί μαθητών/τριών που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Πρόγραμμα με τις ώρες ενημέρωσης γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Η ενημέρωση σας για την πρόοδο των παιδιών με βάση το παρακάτω πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα ισχύει από 29-01-2024