Πολιτιστικά 2022-23

28-3-2023  έως  2-4-2023   Εκπαιδευτική επίσκεψη  Γ'  τάξης στην Ιταλία

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων  Σχολικών  Δραστηριοτήτων   2022-2023 με τίτλους: 1. " Μνημεία Πολιτισμού σε παράλληλες διαδρομές στο χρόνο " ,  με συντονιστή τον κ. Γιαννόπουλο Βασίλειο - Δ/ντή  και μέλη την κα. Χλούπη Κ. και τον κ. Κόκκορα Ν. και 2. "Συνομιλώντας με το παρελθόν: διαδρομές στα πολιτιστικά μονοπάτια της τέχνης στην Ελλάδα και την Ιταλία", με συντονίστρια την κα. Μαραγκού Δ. - Υποδ/ντρια  και μέλη τον κ. Χαλκιά Ε. και την κα. Παπαδοπούλου Σ., μαθητές της Γ'  τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιταλία, στην Φλωρεντία και την Ρώμη.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι  των προγραμμάτων είναι οι μαθητές/τριες:

- να διευρύνουν τους τους πνευματικούς τους ορίζοντες και να ευαισθητοποιηθούν για τη σημασία και την αξία της τέχνης και του πολιτισμού γενικότερα

- να καλλιεργήσουν την αισθητική τους αντίληψη και να κατανοήσουν τις διάφορες μορφές τέχνης

- να αναπτύξουν τη μεταξύ τους συνεργασία και να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα κατά την έρευνα , ανάδειξη και μελέτη των πολιτισμικών στοιχείων

- να εμπεδώσουν τη σχέση των ιστορικών και πολιτισμικών στοιχείων με το παρόν των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και με το σήμερα

-να κατανοήσουν την πρόοδο του Ελληνικού και Ρωμαϊκού πολιτισμού και να καταγράψουν κοινά στοιχεία που συνετέλεσαν στην εξέλιξη και την πρόοδο των δύο λαών.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: ο κ. Γιαννόπουλος Βασίλειος - Δ/ντής, η κα. Μαραγκού Δ. - Υποδ/ντρια, η  κα. Χλούπη Κ. και ο κ.Χαλκιάς Ε.