Άλλες δραστηριότητες - εκδηλώσεις 2021-22

1-11-2021    Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην εκπαίδευση/ Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ

3ο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ - Ημέρα Δράσης " κι αν ήσουν εσύ; "

Φωτο

17-2  και 17-3-2022   Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Α΄ τάξης  "Μπορούμε στο σχολείο".

Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα με τίτλο "Μπορούμε" σχετικό με την μείωση της σπατάλης των τροφίμων, ειδικά συγκροτημένο για μαθητές/τριες γυμνασίου, παρακολούθησαν τα παιδιά της Α΄τάξης  του σχολείου μας στις 17-2 και 17-3.

Είχαν την ευκαιρία μέσα από μία διαδραστική διαδικασία να αντλήσουν στοιχεία που τους προκάλεσαν έκπληξη, να θέσουν ερωτήματα οι ίδιοι σε θέματα διατροφής , αλλά και οικονομίας ή και σπατάλης τροφίμων στην καθημερινότητά μας.

Τέλος τα απιδιά θα αξιοποιήσουν τη δυνατότητα που τους προσφέρεται με τη συμμετοχή τους σε εικαστικό διαγωνισμό με θέμα τη μείωση της σπατάλης τροφίμων.

Φώτο

17-2-2022    Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 17-2-2022 οι μαθητές/τριες της Β’  τάξης  του σχολείου μας είχαν την εμπειρία της συμμετοχής τους σε ένα εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης με θέμα «Περιγράφοντας με τους ήχους».

Τα παιδιά έμαθαν πως η γλώσσα των ήχων μπορεί να αναπαραστήσει  εξωμουσικές έννοιες με τον ίδιο τρόπο που αναπαριστά ο ζωγράφος με τα πινέλα του και εξιστορεί ο συγγραφέας με τις λέξεις του.

Όλα αυτά μέσα από το αριστούργημα της ρωσικής μουσικής εργογραφίας με τίτλο «Εικόνες από μία έκθεση του Modest Mussorgsky».

12-2-2022   Ενημέρωση των μαθητών/τριων  της Γ΄ τάξης Γυμνασίου για τους τομείς σπουδών του 7ου Ε.Π.Α.Λ.  Λάρισας.

Ενημέρωση για το Ε.Π.Α.Λ.

Την Τρίτη 12 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας,  ενημέρωση των μαθητών/τριων  της Γ΄ τάξης Γυμνασίου για τους τομείς σπουδών του 7ου Ε.Π.Α.Λ.  Λάρισας.

Οι καθηγήτριες  κα. Κούτου Τασία και κα. Ακράτου Παναγιώτα  του τομέα Υγείας – Πρόνοιας και Ευεξίας και ο καθηγητής κ. Μπαλταγιάννης Μιχάλης του τομέα Πληροφορικής, ενημέρωσαν διεξοδικά τους μαθητές/τριες για τις ειδικότητες του 7ου Ε.Π.Α.Λ.  και απάντησαν στις ερωτήσεις τους.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της δράσης που αφορά τη σχολική φοίτηση και συγκεκριμένα τη μετάβαση των μαθητών/τριων στην αγορά εργασίας.

Συμμετοχή στον 11ο  Καλλιτεχνικό διαγωνισμό του ΟΚΑΝΑ

Συμμετοχή του σχολείου στον 11ο καλλιτεχνικό διαγωνισμό  του Κέντρου Πρόληψης  των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής  Υγείας  Π.Ε Λάρισας - ΟΚΑΝΑ σε συνεργασία με τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης Λάρισας με θέμα: " Η ΓΗ μας το σπίτι μας... Όλοι μαΖί, ΦροντίΖουμε, αλλάΖουμε...".

18-5-2022  Φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας  15ου Γυμνασίου - Γυμνασίου Αρμενίου

Σύμπραξη δικτύου σχολείων / Γυμνάσιο Αρμενίου - 15ο Γυμνάσιο

20-5-2022  Ολυμπιακή εβδομάδα στο σχολείο. " Ολυμπιακές αξίες, σεβασμός στο περιβάλλον"

24-5-2022  Ενημέρωση για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας

Ενημέρωση για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας των μαθητών του σχολείου από την Τροχαία Λάρισας στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων , με υπεύθυνη την κα. Βαμπούλα.