Πολιτιστικά 2023-24

04-04-24 έως 07-04-24 Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ' τάξης στη Βουλγαρία.

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων 2023-2024 με τίτλους: 1. «Θρησκευτικά μνημεία σε παράλληλες διαδρομές στα Βαλκάνια» με συντονιστή τον Δ/ντή κ. Ζάχο Μιχαήλ και μέλη την κα. Κακαβίτση Α - Υποδ/ντια και τον κ. Κόκκορα Ν., 2. " Το Βυζάντιο στα Βαλκάνια" με συντονιστή τον κ. Κόκκορα Ν. και μέλη την κα. Κακαβίτση Α. και κα. Μακροπούλου Ε., και 3. «Δύο χώρες σε παράλληλη διαδρομή» με συντονίστρια την κα. Μακροπούλου Ε. και μέλη τον κ. Κόκκορα Ν. και την κα. Καραδούκα Φ. Οι μαθητές της Γ' τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλγαρία, στη Σόφια, στη Φιλιππούπολη και στη Ρίλα.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι των προγραμμάτων είναι οι μαθητές/τριες:

- να τους διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες και να ευαισθητοποιηθούν για τη σημασία και την αξία της τέχνης και του πολιτισμού γενικότερα

- να καλλιεργήσουν την αισθητική τους αντίληψη

- να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα την έρευνα, ανάδειξη και μελέτη των πολιτικών στοιχείων.

Τέλος η επιλογή των πόλεων της Σόφιας και της Φιλιππούπολης έγινε με το σκεπτικό ότι αποτελούν τις αντιπροσωπευτικές ως προς την έκφραση όλων των μορφών τέχνης ως αποτέλεσμα της συνεύρεσης και σύνθεσης του ελληνικού και βυζαντινού πολιτισμού.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί:αρχηγός ο Δ/ντής κ. Ζάχος Μ, και οι κα. Κακαβίτση Α. - Υποδ/ντρια, κ. Κόκκορας Ν. και κα. Μακροπούλου Ε.

Φωτο.