Διδακτικές επισκέψεις 2023-24

29-11-2023 Διδακτική επίσκεψη του 15ου  Γυμνασίου    στη Βιομηχανία Cosmos-Etem

Οι μαθητές/τριές του Β1΄ τμήματος του 15 ου  Γυμνασίου Λάρισας επισκέφτηκαν την Βιομηχανία Αλουμινίου Cosmos-Etem , ένα από τα πιο σύγχρονα και αυτοματοποιημένα εργοστάσια των Βαλκανίων.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στη γραμμή παραγωγής, στη συσκευασία και ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση υλικών που πραγματοποιεί η Βιομηχανία. Εντυπωσιάστηκαν από τη λειτουργία των αυτοματοποιημένων μηχανών, την εφαρμογή της ρομποτικής, την ακρίβεια με την πραγματοποίηση όλων των εργασιών για να ολοκληρωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Ευχαριστούμε τον κ.Καντώνια Ξενοφώντα για την άμεση ανταπόκριση στην αίτημά μας, καθώς και το προσωπικό για την άριστη υποδοχή και την ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν ο Δ/ντής κ. Ζάχος και κ. Ραχμανίδης.

24-01-2024 Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Α3 - Α4 στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας

Τα τμήματα Α3 και Α4 επισκέφτηκαν την Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας όπου και παρακολούθησαν τη δράση - έκθεση με τίτλο " Άννα Φράνκ: Άσε με να είμαι ο εαυτός μου " που διοργανώθηκε από το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Λάρισας και το 3ο Γυμνάσιο Λάρισας. Επίσης ξεναγήθηκαν και στη μόνιμη έκθεση της Πινακοθήκης.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Ζαβάρα, κα.Ξηρού και κα.Βάντη

24-01-2024 Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Γ1 - Γ2 στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης στη Λάρισα

Τα τμήματα Γ1 και Γ2 επισκέφθηκαν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης και ξεναγήθηκαν στην έκθεση με τίτλο " Η παιδεία στην αντίσταση ".

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Παδοπούλου, κα. Καραδούκα και κα. Μαντέ.

15-02-2024 Διδακτική επίσκεψη του τμήματος Β3 στη Βιομηχανία Γάλακτος ΟΛΥΜΠΟΣ

Οι μαθητές/τριές του Β3΄ τμήματος του 15ου  Γυμνασίου Λάρισας επισκέφτηκαν τη  Βιομηχανία Γάλακτος ΟΛΥΜΠΟΣ  , στη Λάρισα.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στη γραμμή παραγωγής, στη συσκευασία και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία και τα προϊόντα που παράγει η βιομηχανία στη Λάρισα. Εντυπωσιάστηκαν από τη λειτουργία των αυτοματοποιημένων μηχανών, την εφαρμογή της ρομποτικής, την ακρίβεια με την πραγματοποίηση όλων των εργασιών για να ολοκληρωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος μοιράστηκαν στα παιδιά της Βιομηχανίας.

Ευχαριστούμε τη Διοίκηση της Βιομηχανίας  για την άμεση ανταπόκριση στην αίτημά μας, καθώς και το προσωπικό για την άριστη υποδοχή και την ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Ραχμανίδης και κα. Μακροπούλου.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στη γραμμή παραγωγής, στη συσκευασία και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία και τα προϊόντα που παράγει η βιομηχανία στη Λάρισα. Εντυπωσιάστηκαν από τη λειτουργία των αυτοματοποιημένων μηχανών, την εφαρμογή της ρομποτικής, την ακρίβεια με την πραγματοποίηση όλων των εργασιών για να ολοκληρωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος της ξενάγησης μοιράστηκαν στους μαθητές/τριες προϊόντα της βιομηχανίας.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Παπαδοπούλου και κα. Ζαβάρα.

16-02-2024 Διδακτική επίσκεψη του τμήματος Β4 στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο Λάρισας.

Οι μαθητές/τριές του τμήματος Β4 επισκέφτηκαν το Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο όπου παρακολούθησαν την Έκθεση Ζωγραφικής με τίτλο «Πόντος, οι πολλαπλές ζωές του μύθου» που αφορά στην ιστορική ζωγραφική της Μαρίας Σιδέρη με την ιστορική επιμέλεια του Βασίλη Τσενκελίδη. Την έκθεση διοργάνωσε ο Δήμος Λαρισαίων σε συνεργασία με το Σύλλογο Ποντίων και Μικρασιατών Λάρισας.

29-02-2024 Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Γ2 - Γ3 και Γ4 στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης

Το 15ο   Γυμνάσιο στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης

Οι μαθητές και οι μαθητές όλων των τμημάτων της Γ΄ τάξης του 15ου Γυμνασίου   Λάρισας είχαν την ευκαιρία, σε διαφορετικές χώρες και κατόπιν ραντεβού, να ολοκληρωθούν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Λάρισας και να ξεναγηθούν με πολύ ενδιαφέροντα και διαδραστικό τρόπο από τον κ.Ρεμπάπη, έκθεση . με τίτλο «Η Παιδεία στην Αντίσταση» και στους χώρους του Μουσείου. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις χρήσεις του ιστορικού χώρου στις διάφορες φάσεις της ιστορίας της πόλης μας, να δουν φωτογραφίες και εκθέματα των ιστορικών εποχών, ώστε να γνωρίσουν πώς γράφεται η ιστορία – και μάλιστα, η σύγχρονη ιστορία – από τις ενέργειες των συμπολιτών μας, οι ποιοι Θέτουν υψηλούς στόχους και θυσιάζονται γι'αυτούς…

26-03-2024 Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Β2 και Β4 στο Γαλλικό Ινστιτούτο.

Οι μαθητές των τμημάτων Β2 καιΒ4  επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο, στο πλαίσιο του εορτασμού της Γαλλοφωνίας 2024 , ένα έτος που σηματοδοτείται από τους Ολυμπιακούς  και Παραολυμπιακούς Αγώνες, που θα λάβουν χώρα στο Παρίσι, όπου οι μαθητές/τριες θα συμμετέχουν σ' ένα θεματικό εργαστήριο " plus haut, plus loin, plus fort .... ENSEMBLE." διάρκειας μιας ώρας στο πλαίσιο της "Γαλλοφωνίας 2024 - Ολυμπιακοί Αγώνες 2024" Πιο ψηλά, πιο μακριά, πιο δυνατά.... Μαζί.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Κυριαζή και κα. Κουτσιούλη.