Παρακολούθηση θεμάτων 2023-24

24-11-2023 Ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης του σχολείου, από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Διεύθυνσης Αστυνομίας Λάρισας.

Με μεγάλο ενδιαφέρον και προσοχή παρακολούθησαν οι μαθητές/τριές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας την ενημέρωση που πραγματοποιήθηκε από τη Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Διεύθυνσης Αστυνομίας Λάρισας, μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του 15ου Γυμνασίου κ.Ζάχου Μιχαήλ  . Οι κ.κ. Ο Κωσταδήμας Δημήτριος και Καψάλης Απόστολος μίλησαν στα παιδιά και παρουσίασαν το πρόγραμμα με τη χρήση εποπτικών μέσων, σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και συγκεκριμένα: ασφαλής περιήγηση, διακίνηση φωτογραφικού υλικού σε κοινωνική δικτύωση, phishing, επίδραση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης (Instagram, facebook, snapchat, tik-tok κ.α.) στη συμπεριφορά και την ψυχολογία των παιδιών.

24-11-2023    Η Α΄ τάξη στο Θεσσαλικό Θέατρο

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον την παράσταση της παιδικής σκηνής του Θεσσαλικού Θεάτρου « Το καπλάνι της βιτρίνας» , της Άλκης Ζέη, στο Θέατρο Κώστα Τσιάνου. Η παράσταση έχει στόχο να ψυχαγωγήσει, να συναρπάσει και να συγκινήσει τους μικρούς θεατές .

Το σχολείο ευελπιστεί με τέτοιες δράσεις να καλλιεργήσει την καλλιτεχνική ευαισθησία των μαθητών και μαθητών και να τους μυήσει στη μαγεία του Θεάτρου.

Συνοδοί καθηγητές ήταν οι κ. Κακαβίτση, Χλούπη, Ξηρού και Μπαράς.

04-12-2023 Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου παρακολούθησαν, στις εκθέσεις, βίντεο στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

04-12-2023 Αντιμετωπίζοντας την Έμφυλη Βία στο Διαδίκτυο.

Τα τμήματα Β1 και Γ1 του σχολείου παρακολούθησαν, στα εργαστήρια των Η/Υ, την διαδικτυακή ενημέρωση για την αντιμετώπιση της Έμφυλης Βίας στο διαδίκτυο με αφορμή την ολοκλήρωση της πλατφόρμας αντιμετώπισης αντιστοιχιών περιστατικών με τίτλο "TRACed - Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών" .

14-12-2023 Αντιμετωπίζοντας την Έμφυλη Βία στο Διαδίκτυο.

Τα τμήματα Β3 και Β4 του σχολείου παρακολούθησαν, στα εργαστήρια των Η/Υ, την διαδικτυακή ενημέρωση για την  αντιμετώπιση της Έμφυλης Βίας  στο διαδίκτυο με αφορμή την ολοκλήρωση της πλατφόρμας αντιμετώπισης αντιστοιχιών περιστατικών με τίτλο "TRACed - Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών" .

26-01-2024 Μνήμη Ολοκαυτώματος

Οι μαθητές/τριές της Β΄ και Γ΄ τάξης παρακολούθησαν στις αίθουσες εκδηλώσεων την ταινία «Η ζωή είναι ωραία» στο πλαίσιο της Μνήμης του Ολοκαυτώματος.

14-02-2024 ΚΕΘΙ

Οι μαθητές/τριές των τμημάτων Α1 και Α3 του σχολείου παρακολούθησαν το πρόγραμμα του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας με θέμα ¨ Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα εμφυλίου βίας, διακρίσεων και ισότητας των φύλων¨.

Φωτο

16-02-2024 Α΄Βοήθειες

Οι μαθητές/τριές της Α΄ τάξης ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν από την Εθελοντική Ομάδα Υγειονομικών Αποστολών Ε.Ο.Δ.Υ.Α. σχετικά με την αντιμετώπιση των επειγουσών καταστάσεων που απειλούν τη ζωή και το περιβάλλον.

16-02-2024 ΣΕΠ

Παρουσίαση, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, από την κα. Κουτσοπούλου Φωτεινή της δράσης με θέμα ¨ Το μέλλον μετά το Γυμνάσιο¨  για τους μαθητές/τριές της Γ΄ τάξης, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

19-03-2024 Η Β' τάξη στο Θεσσαλικό Θέατρο

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον την παράσταση της παιδικής σκηνής του Θεσσαλικού Θεάτρου  « Το καπλάνι της βιτρίνας»  , της Άλκης Ζέη, στο Θέατρο Κώστα Τσιάνου.  Η παράσταση έχει στόχο να ψυχαγωγήσει, να συναρπάσει και να συγκινήσει τους μικρούς θεατές .

Συνοδοί καθηγητές ήταν οι κα . Κυριαζή, κα. Κόνιαρη, κα. Μαλλιώτα και κα. Μαντέ.

10-04-2024 Διαδικτυακό Εργαστήριο Γερμανικών «Γερμανικά σε κίνηση – Glossomobil 2.0»

Τ ην Τετάρτη 10-4-2024, στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών, με την υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ζαβάρα Κασσιανή, οι μαθητές του τμήματος Α1 συνδέθηκαν με το Goethe Institut Θεσσαλονίκης, προκειμένου να συμμετάσχουν στο διαδικτυακό εργαστήριο Glossomobil… 2.0 για να γνωρίσουν το Ινστιτούτο και τη Γερμανία με τα αξιοθέατά της, άλλα και τον τρόπο ζωής των νέων, μέσα από βίντεο, μουσική και διαδραστικά παιχνίδια.

Σε σύνδεση μέσω ΖΟΟΜ με την διοργανώτρια του σεμιναρίου κα. Τερζοπούλου Αθανασία, είχαν την ευκαιρία, όχι μόνο να αντλήσουν πληροφορίες για τη γεωγραφία, τα μνημεία και την πολιτική διαίρεση της χώρας, αλλά και να αξιολογήσουν οι ίδιοι τις γνώσεις τους, παίζοντας Τροχό της Τύχης ή Kahoot, ύστερα από το τέλος κάθε βίντεο.

Το Glossomobil ενθουσίασε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος και όλοι/όλες ανεξαιρέτως συμμετείχαν, ανάλογα με τις επικοινωνιακές δεξιότητες και τις γνώσεις τους στα γερμανικά, ενώ δεν παρέλειψαν να κάνουν και εύστοχα σχόλια θετικής ανατροφοδότησης στη συζήτηση που ακολούθησε στην τάξη.