Παρακολούθηση θεμάτων 2022-23

20,21,22-12-2022   Προβολή ταινιών του Γαλλικού Ινστιτούτο

Προβολή ταινιών σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο με θέμα " Η πιο μικρή ημέρα, προβολή ταινιών μικρού μήκους" στο πλαίσιο των δράσεων " Εκπαίδευση στην εικόνα" και της συνεργασίας με το παιδικό και εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας.

Η προβολή ταινιών έγινε στα τμήματα Α2, Α4, Β2, Β4, Γ2  και Γ4 Γαλλικών.

27-01-2023  Ολοκαύτωμα

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου επισκέφθηκαν τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας και ξεναγήθηκαν στην έκθεση με θέμα: " Άννα Φράνκ: άσε με να είμαι ο εαυτός μου". Η έκθεση υλοποιήθηκε με αφορμή την ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος και η συμμετοχή των παιδιών υπήρξε καθολική.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν ο Υποδ/ντής Ραχαμνόδης Γεώργιος και οι εκπαιδευτικοί: κα. Παπαδοπούλου, κ. Χαλκιάς, κα. Κακαβίτση, κα. Καρανάση, κα. Ζαβάρα και ο κ. Καρατζικάκης.

Η  Α΄ και Β΄  τάξη του σχολείου στο πλαίσιο εκδηλώσεων για την ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος παρακολούθησε την κινηματογραφική ταινία " Το παιδί πίσω από το συρματόπλεγμα ". Η συγκίνηση όλων των παιδιών στο τέλος της ταινίας ήταν εμφανής.

3-2023   Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Στο πλαίσιο της " Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο " προβλήθηκαν οι ταινίες " Το κύμα " και  " Το σχολείο που πετάει ". Πριν από την προβολή κάθε ταινίας ένας/μία εκπαιδευτκός παρουσίασαν σύντομη ομιλία συνοδευόμενη από οπτικό υλικό με περιεχόμενο σχετικό με το θέμα της συνολικής δράσης.