Αγωγής υγείας 2023-24

31-03-2024 και 01-04-2024 Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α' τάξης στα Ιωάννινα

Οι μαθητές της Α' τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα στο πλαίσιο προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλους: 1." Εθελοντισμός, Νοιάζομαι για τους συνανθρώπους μου" του τμήματος Α1, 2."Εθελοντισμός και εθελοντικές οργανώσεις" του τμήματος Α2, 3. "Αιμοδοσία , Πράξη Αγάπης" του τμήματος Α3 και 4. "Η πέτρα και τα έργα της" του τμήματος Α4.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι και των τεσσάρων προγραμμάτων είναι οι μαθητές/τριες:

- να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες και να ευαισθητοποιηθούν για τη σημασία και την αξία του εθελοντισμού γενικότερα

- να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και περισσότερο ένα πνεύμα συνεργασίας κατά την έρευνα και μελέτη των βασικών συμπερασμάτων.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Αρχηγός ο Δ/ντής κ. Ζάχος Μ. και οι κα. Μαντέ Ε., κα. Αλυμάρα Β. και ο κ. Κορώνας Η.

φωτο.