Οι μαθητές δημιουργούν 2021-22

«Προσφορά αγάπης σε πυρόπληκτη οικογένεια»

Την αγάπη, την αλληλεγγύη και την ευαισθησία τους προς την οικογένεια δύο συμμαθητριών που κάηκε το σπίτι τους, έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο  οι μαθητές/τριες του 15ου Γυμνασίου Λάρισας.

Με τη συμμετοχή και του Συλλόγου Διδασκόντων συγκεντρώθηκαν 2000€ τα οποία οι εκπρόσωποι του 15μελούς Συμβουλίου των μαθητών/τριων παρέδωσαν στη μητέρα των συμμαθητριών τους που προσκλήθηκε στο σχολείο.

Τέτοιες πρωτοβουλίες αναδεικνύουν το ήθος και την κοινωνική διάσταση της προσωπικότητας των παιδιών μας  και αποτελούν εχέγγυα για έναν καλύτερο αυριανό κόσμο.

Τεχνολογία - Σοκολατοβιομηχανία

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας οι μαθητές μελετούν μια βιομηχανία και προτείνουν νέο προϊόν που  θα παράγουν.

Έτσι και οι μαθητές του τμήματος Β4α, που έχουν επιλέξει μία σοκολατοβιομηχανία, έκαναν και παρουσίασαν τις προτάσεις τους.

Ο Δ/ντής του Σχολείου και ο διδάσκων το αντικείμενο Υποδ/ντής έδωσαν τα συγχαρητήρια τους στα παιδιά  για την προσπάθειά τους και ευχαρίστησαν τις μητέρες τους για την βοήθεια που πρόσφεραν στην υλοποίηση του προγράμματος.

Φωτο

4/2022              Κατασκευή πασχαλιάτικων λαμπάδων από μαθήτριες του Σχολείου – έκθεση αυτών σε χώρο του Σχολείου – διάθεση των λαμπάδων στο σχολικό συγκρότημα και σε γειτονικά σχολεία.

Ιούνιος 2022  Χαμόγελο του παιδιού